flag-sk flag-en

Pripravované predaje


syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

zilina-v5

strecno-v3

sokol

sabinov

Zobraziť viac...

Nové vydania


podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

kostol

nosic

prilba

sokol

ksk

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
BOJNÁ

bojna

Pri príležitosti konania 10. ročníka Cyrilometodských slávnosti na Hradisku Valy v Bojnej vydáva obec Bojná zberateľský 0 Euro souvenir. Motív vydania vyobrazuje v pozadí monumentálnu vstupnú bránu na Veľkomoravské Hradisko Valy a symboly jedných z najstarších kresťanských artefaktov Európy, ktoré dokladujú počiatky kresťanstva na našom území. Jedná sa o pozlátenú plaketu z prenosného oltára a zvon z Bojnej v rukách svätého otca Františka, ktorý je zaradený do súboru štyroch najstarších kresťanských zvonov Európy.
La campana di Bojná – Zvon z Bojnej
Vyobrazenie svätého otca spoločne so zvonom vzniklo počas generálnej audiencie 22. septembra 2021 v aule Pavla VI. vo Vatikáne, kde ako poďakovanie za návštevu Slovenska bol do rúk pápeža Františka odovzdaný dar v podobe symbolu počiatkov kristianizácie Slovenska. Darom pre pápeža Františka je bronzová replika jedného z najstarších kresťanských zvonov Európy. Pri odovzdávaní tohto vzácneho daru si pápež František vyskúšal aj jeho funkčnosť a zazvonil na ňom, aby počul jeho zvuk, ako ho mohli počuť Slovania v 9. storočí. Momentálne je táto replika bronzového zvonu súčasťou Vatikánskych múzeí.
Link na krátky dokument z tohto odovzdania: www.youtube.com

Hradisko Valy – Sídlo neznámeho kniežaťa
Hradisko Valy pri Bojnej bolo v 9. storočí dôležitým mocenským, výrobným, obchodným a misijným strediskom. Táto lokalita patrí k výnimočným včasnostredovekým náleziskám svojho druhu v strednej Európe. V ostatných rokoch sa stalo jednou z odborne i mediálne najsledovanejších archeologických lokalít na Slovensku. Valy sú známe vďaka nálezu súboru šiestich pozlátených plakiet z prenosného oltára či už spomínaného zvonu z Bojnej, ktoré boli prinesené na naše územie ešte pred príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Euro Souvenir BOJNÁ
Náklad: 10 000 ks
Cena: 3,- €