Aktuality


kuzmina

kosice

lomnicak

teplice

hell

cerveny-klastor

sos-senior

sos-senior-v2

numizmatika

spissky-hrad

dobsinska

zoo-bojnice

cerveny-kamen

vyrocie

muzeum

stiavnica

kupele

sladkovic

lupca

muzeum

komarno

skutezky

bednarik

svit

vianoce

vianoce

mala-fatra

nezna

stm

zoo-ba

cerenany

levoca

hviezdoslav

dekret

den-kroja

muzeum-snp-v3

bratislava-v3

kosicky-zlaty-poklad

lucenec

liptovsky-hradok

spisska

presov

cerveny-kamen

sakralna-architektura

cerveny-klastor

pltnici

spania

priroda

trencin

kezmarok

poprad

liptovsky-mikulas

park-snow

trencin

zborov

stefanik

stefanik

orava

bojnice

bojnice

malkia

lubovna

beckov

cachtice

dom-sv-alzbety

janosik

banka-lasky

lomnicak

vznik-csr

bachledova

bachledova

strbske-pleso

História

bankovka-rub

Tvorcom myšlienky Euro Souvenir bankoviek je Francúz Richard Faille, ktorý v roku 1996 začal spoluprácu s francúzskou mincovňou „Monnaie de Paris“. Jeho myšlienkou bolo vyrábať personalizované medaile, ktoré by múzeá, turisticky zaujímavé miesta či lokality, alebo zábavné parky predávali svojim návštevníkom ako suvenír. Tento nápad sa veľmi úspešne ujal a počas 18 ročnej spolupráce predal viac ako 60 miliónov personalizovaných medailí. V súčasnosti si aj na Slovenku môžete kúpiť pamätné medaily v  mnohých kultúrnych pamiatkach a turistických lokalitách, ktoré sú však zhotovované u lokálnych výrobcov. V roku 2015 Richard Faille opäť vytvoril nový, moderný a jedinečný koncept, ktorý je úspešným pokračovateľom predošlej myšlienky. Je ním Euro Souvenir. Prvá skutočná oficiálna euro suvenírová bankovka „Euro Souvenir“, ktorá sa zvykne označovať aj ako 0 euro bankovka. Nový koncept sa v roku 2015 veľmi úspešne rozbehol v rámci Francúzska a nasledujúce roky sa rozšíril aj do ďalších krajín ako je Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Luxembursko, Švajčiarsko, kde sa rovnako stretol s obrovským záujmom tak turistov, ako aj zberateľov. Od roku 2018 sa tento koncept rozšíril aj na Slovensko a do Českej republiky. Koncept Euro Souvenir však prekročil už aj hranice Eurozóny, či dokonca Európskej únie a niekoľko bankoviek bolo vydaných v krajinách ako je USA, Rusko a Čína.

Čím je koncept Euro Souvenir taký výnimočný?

S nástupom eura došlo k určitej strate národnej identity jednotlivých krajín eurozóny vzhľadom k tomu, že sa používajú univerzálne návrhy euro bankoviek, ktoré neumožňujú krajinám používajúcich euro tvorbu vlastných motívov, tradične zobrazujúcich najdôležitejšie kultúrne ale aj prírodné lokality, či osobnosti. Výnimočné na tomto koncepte je práve aj to, že vďaka nemu sa na bankovku môžu opäť dostať významné miesta ale aj osobnosti danej krajiny a to dokonca aj také, ktorým by to nebolo dopriate na obehových bankovkách, vzhľadom na obmedzený počet nominálnych hodnôt bankoviek. Aj napriek individuálnym emisiám jednotlivých krajín, koncept Euro Souvenir krajiny Európy nerozdeľuje, ale naopak spája a to práve prezentovaním ich výnimočných a zaujímavých lokalít či osobností na bankovkách konkrétnej krajiny, ktoré sú v rámci zberateľskej turistiky približované obyvateľom ostatných krajín Európy. Euro Souvenir bankovka nie len že vyzerá ako práva bankovka, ona aj pravá je. Je vyrobená na pravom 100% bavlnenom papieri ako pravé euro bankovky a obsahuje množstvo ochranných prvkov ako sú hologram, vodotlač, mikrotlač, UV ochranné prvky a iné.

Staňte sa aj vy súčasťou úspešného konceptu a dostaňte vašu kultúrnu pamiatku, turistickú destináciu či zaujímavú lokalitu na suvenírovú bankovku.