flag-sk flag-en

Pripravované predaje


spissky-v2

capek

podhajska

tatry-v3

syslovisko

bojna

chudik

vyrocie

lovecard

Zobraziť viac...

Nové vydania


demanova

spissky-v2

kolarovo

capek

tatry-v3

podhajska

syslovisko

bojna

eu-20

sabinov

chudik

Zobraziť viac...

0 Euro Souvenir
BANSKÁ BYSTRICA MEDENÁ A POVSTALECKÁ

bystrica-v3

Tento rok si pripomenieme 79. výročie Slovenského národného povstania vydaním nového motívu mesta BANSKÁ BYSTRICA MEDENÁ A POVSTALECKÁ. Vydanie sa začne predávať pri príležitosti 79. osláv Slovenského národného povstania v Múzeu SNP a to deň pred samotnými oslavami.
Banská Bystrica má bohatú históriu.
Najstaršie osídlenie jej okolia je späté s nerastným bohatstvom a to hlavne meďou. Po vypuknutí SNP sa stala politickým, vojenským a administratívnym srdcom povstaleckého Slovenska, odkiaľ bol riadený ozbrojený boj.
Na novom motíve je vyobrazené Banskobystrické námestie SNP, ktoré patrí k najkrajším námestiam na Slovensku. Od roku 1955 je spolu s areálom Mestského hradu, vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Motív zachytáva neodmysliteľnú a najviditeľnejšiu dominantu námestia, ktorou je šikmá hodinová veža, s ktorej výstavbou sa začalo už v roku 1552. Veža plnila niekoľko funkcií. Bola nielen nosičom mestských hodín, ale slúžila aj ako strážna veža a v jej prízemnej miestnosti sa nachádzalo krátkodobé väzenie. Tiež mestský trubač mal na veži svoje stanovisko a trúbením ohlasoval celé hodiny, poplach alebo trúbil pri slávnostných príležitostiach. V súčasnosti si návštevníci mesta môžu vystúpiť po 101 drevených schodoch na ochodzu veže, odkiaľ majú nádherný výhľad na námestie, okolité ulice a krásne kopce, ktoré obklopujú Banskú Bystricu.
Motív ďalej dopĺňa dvojvežový katedrálny kostol Sv. Franriška Xaverského, ktorý je už vyše 200 rokov katedrálnym chrámom banskobystrického biskupa a tiež hlavným kostolom banskobystrickej diecézy.
Pred šikmou hodinovou vežou a katedrálnym kostolom Sv. Franriška Xaverského stojí 13,2 m vysoký Mariánsky stĺp, ktorého predchodca stál na tomto mieste už od roku 1681. Na svojom mieste však nevydržal ani rok, keď počas Tökölyho nepokojov samotné knieža vydalo príkaz na jeho odstránenie. Nanovo bol postavený až v roku 1719, na znak vďaky Panne Márii za záchranu mesta pred morovou epidémiou.

Euro Souvenir BANSKÁ BYSTRICA MEDENÁ A POVSTALECKÁ
Náklad: 5000 ks
Cena: 3,- €
Termín predaja: 28.8.2023
Miesto predaja: Múzeum SNP